Kilka wskazówek, jak uczyć się hiszpańskiego

Czasami wydaje się, że istnieje tyle metod uczenia, ile jest osób uczących się języka. Niektóre osoby twierdzą, że wytyczona jest tylko “jedna prawdziwa droga” do nauki hiszpańskiego w Gdańsku. Prawda leży gdzieś pośrodku.

Podejście oparte na słownictwie

Ta metoda ma naśladować sposób, w jaki uczyliśmy się języka, będąc dziećmi. Łączy słowa w języku docelowym ze zdjęciami lub reprezentowanymi przez nie obiektami. Pomyśl o trzylatku “zobacz i powiedz”.

Lektor na kursie hiszpańskiego w Gdańsku prezentuje nowe słówka i pokazuje powiązane zdjęcia. Zachęca do powtarzania tego słownictwa. Nie ma odrębnych lekcji skoncentrowanych na regułach gramatycznych. Są wychwytywane przez osmozę. Przyswajanie słownictwa jest na ogół szybkie, przynajmniej na początku. Zdjęcia pomagają wzrokom zapamiętać nowe słówka. Jeśli chodzi o wady, zbyt mały nacisk kładziony jest tutaj na gramatykę.

Podejście komunikacyjne

Z takiego podejścia korzysta prawie każda nowoczesna szkoła, która prowadzi kursy hiszpańskiego w Gdańsku. Grupa składa się z kilku osób. Lekcje są na ogół podzielone na jednostki, które kładą nacisk na jedną umiejętność odbioru (czytanie lub słuchanie) i jedną umiejętność twórczą (pisanie lub mówienie), w połączeniu z gramatyką i słownictwem tematycznym. W ten sposób można przyspieszyć cały proces uczenia.

Taka metoda wpływa na ogólną biegłość uczniów. Po dobrze wykonanych potrafią posługiwać się hiszpańskim w Gdańsku w różnych codziennych sytuacjach.

Dodatkowe wskazówki

Każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, która uczy się lat języka w szkole, ale w praktyce nie umie zamówić kawy w restauracji. Uczeń nie umie bowiem mówić i myśleć w realnym świecie. Dlatego warto zapisać się na hiszpański w Gdańsku. Zajęcia przygotowują uczniów do prawdziwego świata. Lektorzy korzystają z pomocy multimedialnych, takich jak programy telewizyjne, filmowe i radiowe.

Na samym początku uczniowie najprawdopodobniej nie będą w stanie zrozumieć wszystkiego, co widzą i słyszą. Dostaną jednak cenną wskazówkę dotyczącą wymowy, akcentu, gestów i szybkości konwersacji przez native speakerów.