Jak uczyć się francuskiego?

Nauka języka obcego jest trudna, szczególnie w przypadku dorosłych. Po prostu nie uczą się gramatyki i słownictwa tak łatwo, jak dzieci. Dlatego potrzeba czasu, wysiłku i poświęcenia, by rzeczywiście posługiwać się płynnie francuskim w Gdańsku. Jeśli jednak masz silną wolę i motywację, nauka może Ci przynieść sporo satysfakcji.

Czytanie po francuskim

Wcale nie musisz zaczynać od Moliera. Wybierz coś prostego. Znajdź książki, które czytałeś już po polsku i kup wersję po francusku w Gdańsku. Jeśli znasz już fabułę, nie będziesz się tak męczył podczas czytania. W końcu już wiesz, że podoba Ci się ta książka!

Szukaj “wprowadzających” lektur na interesujące tematy w języku francuskim. Pomyśl o tym, co naprawdę Cię interesuje. Kochasz architekturę? A może filozofię, psychologię lub muzykę? Większość “wprowadzających książek” przedstawiają podstawowe zagadnienia. W związku z tym słownictwo może być prostsze. Lubisz historię? Wybierz książkę dla nastolatków. Możesz wtedy nie tylko czytać o tym, co Cię interesuje, ale jednocześnie uczyć się francuskiego w Gdańsku.

Lubisz czytać wiadomości? Zajrzyj na Lemonde.fr To strona z wiadomościami po francusku. Jest świetna, jeśli chcesz wiedzieć, co dzieje się na świecie. Jednocześnie poprawisz swoje umiejętności po francusku. Jedna mała wskazówka! Nie zastanawiaj się nad każdym słowem. Najważniejszy jest kontekst i ogólne zrozumienie książki/postu/artykułu.

Nauka pisania po francusku

Może być nużące i czasochłonne. Jednak jest konieczne. Zwykle nie jesteśmy tak zmotywowani, by ćwiczyć pisanie. Szczególnie wtedy, gdy nie pracujemy, ani nie studiujemy w kraju francuskojęzycznym. Wtedy nie ma pilnej potrzeby, by uczyć się, jak poprawnie pisać po francusku w Gdańsku. Rodzi się bowiem pytanie: Dlaczego muszę to robić? Jeśli jednak chcesz płynnie posługiwać się tym językiem, doskonal swoje umiejętności w każdym obszarze.

Kup notatnik i prowadź krótki dziennik po francusku. To nie musi być strasznie osobiste. Wręcz przeciwnie możesz pisać na ogólne tematy. Wtedy łatwiej skupisz się na nauce pisania, a nie na swoich emocjach.